wtorek, 27 sierpnia 2013

Bezpieczeństwo cz.5-podawanie kotu płynów i leku w postaci pasty

Czasem zdarzy się,że nasz pupil musi otrzymać lek w postaci pasty.Jak zatem odpowiednio go podać,aby skutecznie wstrzyknąć odpowiednią ilośc pasty do pyszczka kota?Jak podać ją,tak aby kot się nie zakrztusił?A co trzeba zrobić,gdy mamy podać kotu lekarstwo w płynie?W tym poście znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.Przedstawiam część piątą serii "Bezpieczeństwo" i zapraszam do przeczytania :)
Podawanie kotu lekarstwa w postaci specjalnej pasty                                                                            
1.Otwórz pysk kota:

  • Uchwyć górną szczękę zwierzęcia
  • Przechyl jego głowę do tyłu,jednocześnie używając palca środkowego w celu rozwarcia szczęk kota szerzej
2.Lekko wyciśnij zawartość strzykawki pasty (pasty zazwyczaj są sprzedawane w specjalnych strzykawkach) na język kota.
3.Pasta powinna przywrzeć do języka pupila i zostać połknięta.
4.Jeśli dany sposób nie poskutkował,możesz:

  • Zmieszać pastę z jedzeniem w puszce kota
  • Posmaruj kotu łapy-kot zliże pastę w czasie pielęgnacji sierśći
Jeżeli pasta nie smakuje kotu,może się ślinić,co spowoduje wypłynięcie pasty z pyszczka kota.Co wtedy robić?Możesz spróbować sposobów podanych powyżej lub podaj lek jeszcze raz,w takiej ilości,jaka została stracona.Jednak jeśli każdy z tych sposobów jest bezowocny,zgłoś się do lekarza weterynarii-ciągłe próby mogą spowodować przedawkowanie leku.
Podawanie kotu lekarstwa w postaci płynów                                                                                           
1.Otwórz pysk kota (patrz powyżej do punktu pierwszego).
2.Powoli wlej lekarstwo na tylną część języka zwierzęcia.Zazwyczaj zawarte jest ono w zakraplaczu,czy też strzykawce.Jeśli nie potrafisz wlać odwpoeidnio wolno lekarstwa,poproś kogoś o pomoc.
3.Może się zdarzyć,że kot nie przełknie podanej dawki leku.W celu podania mu lekarstwa ,odchyl jego głowę lekko do tyłu i wlej więcej płynu.

Jeśli lek jest niesmaczny,kot może zacząć się ślinić i tym samym lek wypłynie mu z pyszczka.Może także zacząć parskać,czy kaszleć,a wtedy płyn dostanie się do tchawicy pupila.Zapobieganie takiej sytuacji jest bardzo proste-nie odchylaj zbyt mocno mu głowy do tyłu.
Jeśli zajdzie któraś z podanych sytuacji,podaj taką ilość leku,jaka została stracona.Jeżeli zachodzi obawa,iż płyny zostały przedawkowane,skontaktuj się z lekarzem wetrynarii,który powie,co zrobić w danej sytuacji.

Mam nadzieję,że post okazał się przydatny.Tekst powstał przy pomocy poradników i książek weterynarynych oraz prawidłowych informacji pochodzących z prawdziwych tekstów internetowych,a także z mojej własnej wiedzy na dany temat.W razie jakichkolwiek pytań zgłoś się  na e-mail blogowy.

Brak komentarzy: