niedziela, 14 lipca 2013

Rozwój kota cz.1



  Witam Was po raz kolejny,tym razem prezentując pierwszy artykuł nowej serii zatytułowanej ''Rozwój kota''. O czym ona będzie? W serii tej prześledzimy cały cykl kociego życia-od pierwszych chwil życia, przez codzienność małego kociaka, poprzez kota dorosłego, aż do kociej starości. Każda część opisywać będzie kolejny etap życia kota. Poruszę tematy takie jak wychowanie kociaka, dbanie o kota dorosłego, kocia ciąża, opieka nad kocim seniorem. Nie przedłużając-zapraszam Was, drodzy czytelnicy, do zapoznania się z pierwszym artykułem tejże serii. Nie zapomnijcie wyrazić swojej opinii na ten temat w komentarzu ! ;) Miłego czytania zatem.

  Życie kota rozpoczyna się już w łonie kociej matki, kiedy to nasz mruczek jest jeszcze kocim zarodkiem, a następnie płodem. Kociak rodzi się po spędzeniu ok. 65 dni w macicy kotki. Czas ten może ulec modyfikacji, jednak wówczas zmniejsza się szansa na przeżycie kociaka. Po narodzinach kotek jest zupełnie bezbronny, zdany wyłącznie na swoją matkę. Kotka przegryza pępowinę, zrywa resztę błon z kociaka i wylizuje go. Od tego czasu nasz mruczek zaczyna swoją ziemską wędrówkę poza matczynym ciałem. Aż do 7-14. dnia kocię ma zamknięte oczy, otwierają się one po upływie tego czasu. Około 22. dnia kocię potrafi już stanąć na nogi i zaczyna samo chodzić. 23. dnia potrafi samo wyczyścić sobie futerko, a 28. dnia zaczyna się wspinać. Koło 35. dnia życia kocię zaczyna bawić się ze swoim rodzeństwem-jeśli takowe posiada (co zdarza się bardzo często).

                       
       koci płód                                                                     kociaki w łonie matki


Małe kocięta rozwijają się szybko. Odstawianie ich od matki rozpoczyna się już w szóstym-siódmym tygodniu życia; matka przestaje się o nie troszczyć między ósmym a dziewiątym tygodniem życia, a po dziesiątym mogą już trafić do nowych właścicieli. Są wówczas samodzielne na tyle, by poradzić sobie z zaaklimatyzowaniem się w nowym miejscu. Widać już także, jaki mają charakter. Ważne jest, aby okres do ósmego tygodnia życia poświęcić na socjalizację kocięcia. Koty przyzwyczajane w tym wieku do obecności człowieka i innych zwierząt będą w przyszłości bardziej otwarte i towarzyskie. Jeśli natomiast w czasie do siódmego tygodnia życia przytulamy i nosimy na rękach młode kotki przez 15-40 minut na dobę, wpływamy pozytywnie na rozmiar i poziom czynności ich mózgu. Kocięta takie są zwykle bardziej inteligentne i zainteresowane interakcjami z otoczeniem od ich, zaniedbanych pod tym względem, rówieśników.



                       
  matka z kociętami                                                           kocię 2-tygodniowe

                
   kociak-4 tygodnie                                                            czterotygodniowe kociątko

                
    7-8-tygodniowe kociaki                                            kociak-wiek : ok. 10 tygodni


Brak komentarzy: